Prijazen pozdrav!
V naše kraje se na plimi toplejših dni počasi plazi pomlad. Na vseh koncih in krajih iz ogrete grude silijo kaleče cvetlice in zrak polnijo s svojimi opojnimi vonjavami, z njimi se opijanjajo prve čebele in zemeljski čmrlji, topli vetrovi zibljejo kimajoče cvetove zelnatih trajnic. Vse to in še več si lahko ogledate na spodnjih fotografijah!
Pomladno vzdušje generirajo tudi seleče se ptice, ki sončnim žarkom sledijo v taleče se severne kraje. Tako je na osušenih travnikih Ljubljanskega barja denimo moč opazovati cepetajoče jate togotnikov (Philomachus pugnax), katerih nelagodno obrazno mimiko zdaj dopolnjuje še vzbrstevajoče kipeče perje na glavah hormonalno uravnavanih samcev. Mlakuž si na barju, ki je bilo žalibog poplavljeno v neugodnem letnem času, zdaj pa ni, iščejo tudi migratorne vrste rac, ki se zaradi pomanjkanja stoječih voda otožno spreletavajo nad suhimi travišči, nato pa nepotešene nadaljujejo pot v mati Rusijo. Na takšen način je bilo v zadnjih dneh mogoče opazovati konopnice (Mareca strepera) in reglje (Anas querquedula), pri čemer je bil obup slednjih dovoljšen, da so trudne omahnile v blaten kanal in bile kmalu podvržene ekscesivnemu fotografiranju. Obiskale so nas tudi seleče ujede, natančneje zgolj rjavi lunji (Circus aeruginosus).
Morda najbolj zalo pa je bilo v preteklih dneh naravnost ekskluzivno snidenje z redko in ogroženo vrsto dvoživke, namreč z golido svatovsko obarvanih PLAVČKOV (Rana arvalis), ki so na Barju sicer redni, a maloštevilni in sila izmuzljivi gostje. Znano je, da si plavčki vsako pomlad, nekje med sredo in koncem meseca marca, za dan ali dva nadenejo nebesno modro podobo in se zberejo v idiličnih mlakužah v Sloveniji sila ogroženega, površinsko zanemarljivega in izredno občutljivega habitata - nižinskega poplavnega gozda. Poplavnega gozda je spričo neumornega človekovega poseganja v vodnato naravo Ljubljanskega barja na obrobju prestolnice ostalo le še za vzorec. Populacija plavčkov, ki se v ubornih nekaj kvadratnih metrih z gozdom preraščenih mlakuž še uspeva obdržati, je zaradi velike izoliranosti (zakaj plavčki so z izjemo Ljubljanskega barja razširjeni le v vodnatih nižinah panonske Slovenije) zelo občutljiva.
Pogled na živomodre žabce, ki so kot sluzasti biseri posejani med razbrazdanimi debli s črno vodo oblitih hrastov in jelš, je prav zaradi izjemnosti in občutljivosti te prikrite svatbe še toliko lepši in sijajnejši.
First blossoms of the sleepy Fritillaries
A Bumblebee, enjoying the sweet nectar of the purple tulips
Barje skyline ...
A tired Hellebore blushed
Shy Spring Snowflakes in the cover of stones and branches on the forest floor
Blossom of Hepatica in the colour of the sky
Hacquetia is the tiny joy of spring forest floor
A late Snowdrop
Dober tek - caterpillar feeding on Primrose
A fresh Hellebore, bathed in the morning sun
The Marsh Marigold bursting out of a mirror
What can you spot, hiding in the raindrops reflections ?
A black flooded forest with scattered blue jewels?
Blue ghosts of the Moor
This week, we were lucky enough to observe the choir of endangered Moor frogs, that only turn blue for 2 or so days in the entire year.
Male Moor frog - Rana arvalis
The frogs gather in the forest to mate
Only the males change their colour
Not awkward at all
Moor frogs require a very specific habitat - a peaceful flooded forest
The gathering presents an opportunity for many predatory animals ...
Snowy Krim
Lapwings are already in love
The winds brought migratory birds, such as Ruffs
On the heads of some males, one can see the growing courtship plumage
Migration of Garganeys is a sure sign of early spring
4 males and one female
Male Marsh Harrier in search of voles
Considerable flocks of Wood Pigeons are a common sight these days
A slightly unusual sight of intensively drumming Lesser-spotted Woodpecker
Confused Starling
Stonechats are back for a few weeks now and are singing constantly
Yellowhammer's intense yellow colour makes him clearly visible in the dry field
The Curlew, a disappearing sight, blending perfectly with extensive damp meadows.
LP
No comments:
Post a Comment