Saturday 6 April 2019

Hoopoe days & benefits of the April rains

Pozdravljeni!

V zadnjih dneh je našo deželo temeljito prečesala hladna fronta, ki našim pričakovanjem in upom navkljub na Barje spričo njegove obscene vpojnosti ni uspela prinesti poplav, je pa presenetila seleče se ptice, ki so se uslužno posedle po slovenskih ravnicah in popadale v oči nadebudnih ornitologov. Pretekle dni smo se barjanski tiči mudili vsak na svojem koncu dežele; Mitja in Nuša sta se podala na idiličen pohod ob presihajočem Cerkniškem jezeru, drobni Jon je junaško odkolesaril na barjanske ravnice, Matija pa si je zaradi slabšega počutja privoščil le deževen pohod do bližnjega Tomačevega, ki ni izboljšal njegovega bolezenskega stanja.

Zaradi difuzne razporeditve opazovalcev smo za blog zbrali njihove vtise in fotografije. Pa poglejmo, kaj imajo povedati:

Mitja, Cerkniško jezero:

V oknu med dvema obetavnima vremenskima motnjama sva se z Nušo čez hladne Bloke odkotalila na Cerkniško jezero. Pri Dolenjem Jezeru sta na plavajočem rastlinju počivala trudna zelenonoga martinca Tringa nebularia, obdajal pa ju je kup radovednih lastovk, ki jih je k postanku na selitvi prisililo neugodno vreme. Na drugi strani ceste, kjer se je sončila jata regelj Anas querquedula, se je v času najinega prisostvovanja dogodila prava drama. Med skupino nič hudega slutečih čapelj se je z vratolomnim spustom zagnal osiveli belorepec Haliaaetus albicilla ter eno izmed njih pograbil in odnesel v svojih orjaških krempljih. Orel je omenjeno čapljo nato žrl sredi jezera še kakih 10min, nato pa to delo prepustil predanim vranam. Kljub napetim očem nisva uspela ugotoviti, ali je šlo za sivo Ardea cinerea ali rjavo čapljo Ardea purpurea.
Ob jezeru sva se odpeljala do Levišč, od koder se nama je odprl čudovit razgled na Cerkniško polje. V najine uhlje se je ujelo odmevanje bobnarice Botaurus stellaris, ki je skrita v osrčju jezera bojevito označevala teritorij. Prisluhnila sva tudi kruljenju mokožev Rallus aquaticus in sivim gosem Anser anser, katerih šestero si je na Leviščih ustvarilo svoj direndaj. Pri gosjih opravilih jih je zmotil le kragulj Accipiter gentilis, ki je tudi sicer povzročil splošni preplah na jezeru. V vasi Otok je avto nizko preletela črna štorklja Ciconia nigra in nadaljevala svojo pot proti gozdnatim Javornikom. Tako sva storila tudi midva in se hitro znašla blizu lanskega gnezda triprstega detla Picoides tridactylus. Že ob izstopu iz avta je gozd pretresalo prehranjevalno trkanje detla, hitro pa se je pokazal tudi povzročitelj - samica triprstega detla, ki je občasno tudi bobnala, odzival pa se ji je samec (kakih 30m stran). Oba je močno prizadel teritorialen par velikih detlov Dendrocopos major in z njima sta se spustila v vročekrvno tekmo bobnanja in, na trenutke, celo fizičnih obračunov. Po kakih 15 min so se strasti le pomirile in detli so odšli svojo pot, midva pa sva jo podurhala v Gorenje Jezero. Tam sva v značilnem poskakovanju po zraku spoznala nerodno smrdokavro Upupa epops. V Lipsenju je prepeval škurh Numenius arquata, v Mišji dolini pa sva obiskala tudi prve blede kukavice Orchis pallens.



A migrating Wheatear resting peacefully on a field


6 Greylag Geese have established their scene in the central part of Cerknica lake


A Black Stork is a shy and endangered sign of spring migration


A White-tailed Eagle with a fresh kill - he has just caught a Heron and is now surrounded by hungry Crows, claiming their share


Can you detect the bird in the picture?


Indeed it is a Three-toed Woodpecker, a declining sight in Slovenian forests, due to disappearing of intact coniferous forests...


The male has a typical yellow patch on the top of the head (unlike the female below).


This species of Woodpeckers is known for not being particularly shy, as clearly visible in this picture. However, being among the quietest woodpeckers, it is extremely difficult to spot.


The Pale-flowered Orchid is one of the earliest Orchid species to bloom. It grows in dry extensively farmed meadows and forest edges across Slovenia.


The entirely pale-yellow flower is the most pleasant and special sight.


Prekrasen teren, prepojen z deževjem in aprilskim vzdušjem! Za tiste, ki si želijo še tesnejšega stika z megličastim gozdom, prilagamo link do pomirjujočega posnetka prehranjevanja triprstega detla: https://www.youtube.com/watch?v=0PBXi6dPGWk (Video of the Three-toed Woodpecker feeding), mi pa si med tem poglejmo, kaj ima povedati naš mladi kajakaški up, Jon Poljanec.

Jon, Ljubljansko barje:

Ker sem že izjemno spreten, sem se na Barje odpravil kar s kolesom. Zdaj skoraj nikoli več ne padem. Videl sem žerjava (Grus grus) in smrdokavro (Upupa epops) in prvo bičjo trstnico (Acrocephalus schoenobaenus) in naredil sem nekaj slik. Meni se zdijo v redu. Mislim, da so v redu, kako pa vam?



As a result of the rains, the Ižica river is a little bit less empty...


Yellowhammers are already singing intensively all across Barje


The lonely semi-young Crane might just be the same as the one feeding in Ig a few days ago.


Perhaps the lack of feathers is the reason for his postponed departure from Ljubljansko barje...


A Wryneck, hidden in the dense hedges - welcome back!


A very agile Yellow Wagtail of the cinereocapilla subspecies


One of the first Sedge Warblers this year


Jon was also lucky enough to observe a Hoopoe - it is a common spring sight in Barje during the migration, but it is otherwise a rare and rapidly declining breeder across Slovenia. In this picture, it is very clearly shown in its typical migration-stop habitat.


Kako značilen zgodnjeaprilski dan! Iz vseh slik bije spomladansko zelenilo kalečih trav in brstečih svetlozelenih lističev olesenelih rastlin, ki uspevajo pod oblačnim nebom. Poglejmo si še, kaj ima ponuditi prodnata Sava, ki v srednjem toku obliva našo prestolnico.

Matija, Sava v Tomačevem:

Na petkovo popoldne se je nebo nadvse prepričljivo pretvarjalo, da so ga črni oblaki, ki so se ves dan izcejali v Ljubljansko kotlino, zapustili. Seveda to ni bilo res, a ta vest me, ko sem se odpravil na počasen sprehod do bližnje reke, še ni dosegla. Reka Sava je v Tomačevem nadpovprečno privlačna za ptice; tu se namreč nekoliko razširi in sprosti, saj je že precej oddaljena od jezov po toku navzgor, pa tudi do prve naslednje elektrarne jo loči še lepo število kilometrov, vendarle premajhno, da bi se tod zmogle ustvariti zdrave, naravne populacije velikih rečnih rib. 
Kmalu sem prispel do drobnega prodišča, na katerem se je nagnetla skupina vodnih ptic. Med tolstimi mlakaricami (Anas plathyrhynchos) so počivale 3 zadovoljne reglje (Anas querquedula), ujete v ljubezenskem trikotniku, in par velikih žagarjev (Mergus merganser), po plitvi vodi pa je bezljal tudi pikasti martinec (Tringa ochropus), ki ga je tod srečati nekoliko redkeje. Od časa do časa so martinca uplašile drsteče se podusti (Chondrostoma nasus), ki so se trudoma metale iz vode in razkazovale svoje rdeče nadahnjene plavuti. Nad reko so se gnetle kmečke lastovke (Hirundo rustica) v velikanskem številu, saj jih je neugodno vreme pritisnilo k tlom.
Pot sem nadaljeval mimo konjušnice, po katere omočenih pašnikih so drobencljali grilčki (Serinus serinus) in liščki (Carduelis carduelis). Med prečesavanjem pašnika se mi je oko ustavilo na živahno rjavi smrdokavri (Upupa epops), ki je s kljunom predano rovarila po robu kolovoza in od časa do časa nasršila svojo eksotično perjanico. Med ljubečim fotografiranjem so me presenetile debele dežne kaplje, ki so neusmiljeno popadle tako fotoaparat kot moj že načet imunski sistem. Pohitel sem še do nekoliko bolj skritega odseka reke, kjer sem zapazil nenavadno četverico rac - par kreheljcev (Anas crecca) v aktivnem druženju s parom kostanjevke (Aythya nyroca). Dogodek sem ocenil kot bizaren in odhitel domov, kjer sem se predal kašlju.



A flock of three Garganeys found their rest in the shallows of Sava river.


One could observe some tensions between the two males, that the female had no interest in.


Joining the group was a Green Sandpiper, also taking a rest from migrating in the unpleasant weather.


The Goosander pair might just nest in the vicinity this year...


Bizarely heterogenic flock...


... consisting of Teal...


... and a pair of Ferruginous Duck!


Ferruginous Duck is a globally endangered species with one of the reasons for its vulnerability being disturbances in its migration stopover points. It is nice to see, that it can rest and feed in peace here.


The male differs from the female in having a bright white eye.


An interesting visitor at the Ljubljana outskirts - Hoopoe, searching for food in horse pasture in Tomačevo.


Like in the photos Jon took in Ljubljansko barje, it is feeding on the edge of the road, where the vegetation is not to lush.


It refused to show the exotic plume in any of the photos... 


The vividly coloured bird seems almost too tropical to be seen in Slovenia, but Hoopoe is a rare and declining breeder in certain parts of the country, such as in the Karst meadows and the extensive orchards in Goričko. It even bred in Barje last year!



Birders: Mitja, Nuša, Jon, Matija
povezovala: Mojca Mavec

























No comments:

Post a Comment