Thursday 20 February 2020

Slow winter birding

Pozdravljeni! Letošnja zima, ki si svoje ime le s težavo zasluži, se poslavlja in za seboj pušča pravi pomladni razvrat - naše kraje že preletavajo žerjavi, telohi so že skoraj odcveteli in prve pribe so zasedle svoja gnezdišča na Ljubljanskem barju. V drugi polovici zime je blog bolj ali manj miroval, kar gre pripisati več dejavnikom, ki pa so vsi bolj ali manj neposredno povezani s študijem. Vendar pa tudi to obdobje ni bilo popolnoma brez terenov, o čemer priča tekoča objava. Vsi ti tereni (trije, če dlakocepimo) so bili na Štajerskem, zatorej bolj vodno-gosje obarvani in z manjšim deležem gozdnega pohajkovanja.
Medvedce je letošnjo zimo blagoslovilo ogromno število prezimujočih gosi (skoraj 4500), ki so od sredine novembra naprej vabile trmaste ornitologe, da med njimi poiščejo katero izmed poslastic, ki se priključi jatam beločelih gosi Anser albifrons, ko zapuščajo sever. Ornitologi smo bili, kot zmeraj, zelo spretni - že novembra sta bili opazovani belolična Branta leucopsis in rdečevrata gos Branta rufficollis. Ko sem se konec decembra tudi sam odločil poskusiti srečo, sem se tako nadejal predvsem omenjenih vrst. Nekoliko mi jo je zagodel veter, a kmalu sem zagledal BELOLIČNO GOS, ki se je zibala v hudih valovih in se poskušala skriti za mastnejše sive gosi. Gosi so se tega dne ogromno spreletavale, jaz pa sem se kratkočasil s tem, da sem jih fotografiral. Doma sem precej šokiran opazil na eni izmed slik MALO GOS Anser erythropus, kako kuka izza večje beločele gosi in se nasploh zadovoljno muza ob misli, da je svojo pritlehno pojavo uspela prikriti pred vsemi zainteresiranimi opazovalci. Tistega dne me je sicer zaneslo še na Ptujsko jezero, kjer se je mudil zlatouhi ponirek Podiceps auritus, žal oddaljen in izginjajoč zaradi surferskih valov, ki jih je vzbujal veter.  


A Barnacle Goose that overwintered in Slovenia this year, only national fourth



Bits of an enormous geese flock that peaked at 4400+ individuals; mostly White-fronted Geese


White-fronted Geese - the most abundant species in the flocks



An adult Lesser White-fronted Goose, found only after photo examination

Izpiti so poskrbeli, da sem se na Štajerskem ponovno znašel šele začetek februarja. Število gosi je bilo tedaj na vrhuncu, ki pa ga sredi dneva žal ni bilo mogoče opazovati, saj so gosi vsako jutro odletele na njive polnit svoja prebavila. Zadrževalnik je krasil samec malega žagarja Mergellus albellus, vedno prijeten pogled in (diskutabilno) najlepša vrsta race, ki jo je pri nas moč videti. Ponovno sem obiskal Ptujsko jezero, tokrat spokojno in gladko. Na moje neizmerno veselje sem na drugi strani jezera zagledal par rjavk Aythya marila, sicer redno pojavljajoče, a redke race, do katere gojim nekakšno osebno preferenco. Ker sem obisk nasprotne strani načrtoval, sem se odločil, da si par ogledam tudi od blizu. Pri tem sem v drenažnem jarku zagledal temno dolgonogo pojavo na dolginskih nogah. Bila je plevica Plegadis falcinellus, ki se je na jezeru zadrževala že kakšen teden, predvsem v okolici postajališča Ranca, in se hranila v (roko na srce) ogabnem jarku, polnem kanalizacijskih odplak. Tudi tokrat se je ena vrsta izmuznila fotoaparatu, to je uspelo odraslemu srebrnemu galebu Larus argentatus, ki jo je hitro pobrisal s količkov, kjer sem ga zasačil. 



A Glossy Ibis, present on the lake Ptuj for about a week. This bird is a scarce migrant in Slovenia, but even rarer in winter. This is only second such record to my knowledge. 


A joyful pair of Greater Scaups. This Aythya species is an irregular winter visitor and is declining harshly in Europe, mostly due to unsustainable fishing (bycatch), recent studies find. 



The female showing its characteristic white bill-surroundings.


A posing Pygmy Cormorant, a very abundant roosting bird on the lake. 

Le malo po tem, ko sem se doma udobno ugnezdil in začel "študirati", so me prijazni kolegi obvestili, da se je na Mariborskem jezeru odločil zabavati samec zimske race Clangula hyemalis. Žal je šlo sicer za mladega samca, a kljub temu sem ga počastil z obiskom, ko sem se slab teden kasneje ponovno odpravil v Maribor. Racak naju je z Nušo grdo sprehajal gor in dol ob reki ter se vedno znašel na nasprotnem koncu reke, a sva ga vseeno povsem sprejemljivo videla (celo kako je splezal na kopno, žal iz brega na breg). 
To je vse, kar nam je mila zima naklonila, zdaj pa lahko s poravnanimi računi zakorakamo v sončno pomlad.


A drake Long-tailed Duck, being as distant as possible in the given situation


Sittin' on some rocks, fortunately keeping a safe distance from Mallards. 


Quite a funny head-on looking bird


A very cute shape and somehow pleasing appearance might just be the reason why this rather dully colored bird was quickly twitched by some local birders. 


Zimska raca in valovne fronte





Lp, Mitja




No comments:

Post a Comment