Monday, 25 February 2019

Kobile

Pozdravljeni! Zimske počitnice so se začele, z njimi pa teden popisov belohrbtega detla Dendrocopos leucotos, ki sva ga otvorila danes z Nejcem v Gluhi lozi, nadaljeval pa se bo čez vikend na Snežniku. Pot sva začela nad mogočnim amfiteatrom, pri pragozdu Ravna gora, ter jo nadaljevala po vzhodnih pobočjih Kobil. Popis sva zaključila pri samem vhodu v dolino, nekje ob cesti proti Mihovem.
Čudovit pragozd Ravna gora je žal izoliran od lepših delov Gorjancev s plastjo neužitnega smrečja, ki gotovo ne pomaga pri morebitnem širjenju detlov iz Kobil proti ovršnem delu masiva. Boren ostanek, ki so mu gozdarji namenili le pičlih 16 ha, je sicer več kot primeren za detla, a veliko premajhen. Svoji velikosti navkljub gosti pragozd par črne žolne Dryocopus martius in vsaj 3 pare velikega detla Dendrocopos major. Nekoliko nenavadnejši je bil vročičen odziv duplarja Columba oenas na posnetek.


Velika razlika med pragozdom in njegovo okolico - bodite pozorni na velikost krošenj!

Spust v osrčje Kobil je potekal bolj ali manj nemoteno, z veliko vzdihovanja spričo čudovito ohranjenega gozda. Ko sva dosegla prve vodne izvire, sva se usmerila na pohodno pot in ravno na mestu, kjer seka potok, sva splašila mastno SLOKO Scolopax rusticola. Po krajšem spreletu se je usedla na pobočje polno telohov in naslednjih 5 min sva jo z Nejcem mrzlično iskala po gozdnih tleh. Iskanje je z glasnim odhodom končala kar sloka sama ter naju pustila navdušena, a z malenkost dolgimi nosovi.
Pridno sva opravljala popis, vendar se naju je polotevala rahla nervoza spričo neuspešnosti. Srečo sva vendarle dočakala na Kozjem hrbtu, kjer se nama je samica belohrbtega detla usedla praktično pred nos - čudovita ptica! Popolno opazovanje pa je zelo pogrenil prizor, ki naju je pričakal le 20 m od točke - po Kozjem hrbtu se vije nova vlaka, celotno pobočje na vzhodu pa je brutalno posekano (glej sliko). Vam bo res uspelo uničiti še zadnji del Gorjancev, kjer prebiva ta svojevrstni detel??
Na zadnji točki sva izzvala nekoliko vznemirjen par srednjega detla Leiopicus medius, iznenadil pa naju je gozdni traktor, tako da sva bila primorana izzivanje prekiniti (gadno). Očarani smo se vsi popisovalci vrnili iz Kobil vedoč, da tega predela ne smemo izgubiti!


Nejc, admiring the vast forest landscape. 



Poor Roe Deer


A curious Great Tit Parus major checked us out. 




Speechless...what a beauty!


A disgusting scene next to the point - some trees are already cut... 



...and plenty of them are marked for cutting later on. 


And this one is right in the middle of them, possibly an old WBW nest hole (or of some other woodpecker).



Quite a clearing, impossible for any bird to inhabit (exept for Wren maybe). 



Loud and angry Middle Spotted Woodpecker Leiopicus medius.


Kobila creek, heart of this valley. 


Lp, Mitja


Friday, 22 February 2019

20. February

Močno februarsko sonce in suha klima sta z Barja iztisnila še zadnje kaplje stoječih voda in s tem je napočil trenutek, ko smo začeli svoje daljnoglede spet bolj pridno obračati proti Igu ter njegovi širši okolici. Sredino časovno vrzel med koncem šole in popisom pegaste sove sem tako razumljivo preživel na terenu – z avtom sem prevozil Parte in oprezno česal pokrajino za morebitnimi selivkami. Kljub njihovi odsotnosti sem s pogledom ošvrknil čednega pepelastega lunja Circus cyaneus, ki se je skupaj z voluharico sončil na travi. Za pokušino sem se odločil preveriti še prenočišče lunjev, kar pa je obrodilo več sadov od pričakovanih. Na travniku, kjer so v preteklosti spale tudi močuhe je bilo opaziti nekaj znakov prenočevanja lunjev, pot pa sem se odločil skleniti v krogu nazaj do avta, pri čemer sem prehodil še manjši, nekoliko bolj zaraščen, travnik. Na njem je, skrajno skritih, dan preživljalo kar 7 močvirskih uharic Asio flammeus, ki jih moja navzočnost ni navdušila in so se jezne razbežale in poskrile po okoliških travnikih. Letošnja sezona je bila za to vrsto sicer dokaj borna – vsega smo zbrali 1 zimski podatek, o katerem si lahko več preberete na blogu, v objavi »Frozen, but sunny«. Temu je morebiti botrovalo neustaljeno vreme ter topla zima, le kdo bi vedel. Če gre za prezimujočo skupino ali pa le za nekaj kolegic na selitvi bodo pokazala večerna štetja v bližnji prihodnosti!
Počutimo se odgovorne, da vam sporočimo še nekaj zanimivosti z Iškega morosta, kjer se je mudil Matej Gamser in v višjih zračnih plasteh opazil kakih 150 žerjavov Grus grus ter bolj presenetljivih 1200 beločelih gosi Anser albifrons. Isola della Cona se prazni?



Happy Hen Harrier Circus cyaneus






Some funny Short-eared Owls Asio flammeus


Random...


Surprised Roe Deers Capreolus capreolus



Great Grey Shrike Lanius excubitor, perching where we were paddling last time.


Bye Barje

Lpm




Tuesday, 19 February 2019

February Floods in Bird Perspective

Marsikdo med vami, vdanimi bralci, je nemara že zapozabil na dejstvo, da so hladne poplave v februarju oblile puste, osivele barjanske travnike. Mi seveda nismo in smo vodnato področje še enkrat obiskali, da bi obeležili ptičji živelj, ki je tja jel položiti svojo pernato rit.

Plitva mlakuža s travnato preprogo namesto dna je privlačna destinacija za plojkokljune vseh sort in oblik, ne glede na letni čas. To z letnim časom sicer ni čisto res, pa vendar! V preteklem tednu je vodna gladina od nivoja, ki smo ga ukoristili za pohod s čolnom, upadla za obilen meter, zato se je razpoložljiva akvatična površina skrčila na nekaj ubornih, ped ali dve globokih mlakuž. To je za račjo druščino morda slabo, zato pa je toliko bolje za nas in številne lakomne plenilce, ki radi oblegajo jate vodnih ptic.

Na usahli vodi se je torej pozibavalo:

40 labodov grbcev (Cygnus olor)
3 beločele gosi (Anser albifrons)
170 kreheljcev (Anas crecca)
3 žličarice (Spatula clypeata)
5 žvižgavk (Mareca penelope)
1 konopnica (Mareca strepera)
100 mlakaric (Anas platyrhynchos)
5 dolgorepih rac (Anas acuta)
1 duplinska kozarka (Tadorna tadorna)


Morda bi se kdo usodil reči: ježeš, ta nabor sploh ni nič posebnega - morda sicer vključuje vse mareca in spatula, ne pa tudi vseh anas rac! A svet je neizprosen in ne glede na lokalna osebna prepričanja posameznih telohov in trobentic je še vedno februar.

Pretekli teden je bila na Barju tudi drugič v zgodovini ubadanja s selečimi racami preizkušena tehnika skrivanja v vegetaciji, tokrat žal na primerku vrbe namesto koruze. Vrbino grčasto deblo je mojo pojavo prikrilo škiljavim kreheljcem in na mlakarico navezani duplinski kozarki, zato fotografije to pot, dasiravno so še vedno slabe, vendarle vsebujejo kakšen piksel več kot običajno. Moj v pulover oviti život pa je ostal neviden tudi drugim pticam, denimo krvoločnemu kragulju (Acipiter gentilis), ki je meni nič tebi nič švignil mimo mojih ušes in se v nizkem letu zapodil med kreheljce, ki sem jih bil ravno fotografiral. Nekulturen uboj kreheljca ni ostal neopažen in vsi, od njegovih sestričen do gosi in obilnih labodov, so se razbežali (glej sliko). Kragulj je kreheljca trudoma zvlekel iz vode do travnatega roba, kjer ga je, prikrit z zlatorjavimi bilkami, konzumiral.

Ker je svet vendarle tudi prijazen, se je iz blatnega dremeža prebudila tudi želva (Emys orbicularis), ki se je togotno sončila na blatnem bregu in je bila mojim pričakovanjem navkljub že preveč vibrantna za fotografski posladek, saj je spolzko zdrknila v zeleni kanal.



Common Teal are at the moment probably the most abundant duck species in Ljubljansko barje.


A flock of Greylag geese, here mixed with the first Teal, present only a few days after the heavy rain


Luka is utterly unaware of his charms, that do not go unnoticed by the wary cow


As always, floods attracted a black form of Crows. Usually, the floods would be visited by Carrion Crows, but this time, we had an honour to observe a flock of Rooks!


A juvenile Rook, a bit more difficult to ID


Unmistakable mature Rook, compared to Hooded Crow on the left.


An unlucky Coypu.


An unhappy Coypu.


A nest of House Mice, taking shelter under the wood floor of an abandoned house.


A Great-spotted Woodpecker found himself an acorn!
 

Infiltrated tiny ducks.


Scattered groups of Teal - males are already beautifully coloured and ready for spring.


Nothing makes the duck migration feel as alive as an extremely nervous Teal flock.


The only type of corn field we approve ...


... covered with a biofilm of adorable ducks.


Swans swarm to the floods from nearby lakes and rivers - we can only hope they fail to get malnourished due to the lack of white bread, thrown at them by children and old ladies.


A sharp eye can detect male Wigeons, mixed in the mass of Teal and Mallards.


A sharper eye may also detect a few extremely early migrating Shovelers! Interesting observation.


Even pleasant looking Pintail couples can be seen, regardless of the date.


The sharpest of eyes may even detect another duck species in this photograph ... what could it be?


Indeed it is a guest star - who would say, that Shelducks fly over Ljubljana basin in February. Lucky for them, we are blessed with sufficient amount of habitat this year. Enjoy your stay!


Looking closely to the picture, one might sense a sort of a disturbance in the Force.


Note the panicking Swans and the intense fear among the Teal - it was all caused by a male Goshawk, that flew into the peaceful flock and killed one of the Teal.



Panic is real as Swans, Ducks and Geese alike are abandoning the pool.


After killing the duck, the bird of prey pulled its victim to the nearest dry land. As the Goshawk could not take flight with the prey directly from the water, it dragged the body to the shore with awkward jumps, using its wings to push ahead and stay on the water surface.


Red and cruel eye of the Goshawk is scanning the surroundings.



A poor crop of a clip reveals the unlucky dead duck.



The Goshawk secures the prey by covering it with his broad wings.


Common Raven declares this event to be sad.


A random Roe Deer


A romantic photograph of Mute Swans to lighten the mood after seeing the death of an innocent Teal.


A Mute Swan is interrupting an incredible sight - this is the first decent photograph of seated White-fronted Geese in Barje.


Airborne White-fronted Goose


This may look like dandelion seeds, but in fact this is a meadow, covered in duck feathers after the retreat of the water.


A load of fluff, deposited on a fallen tree-trunk, that ducks used for sleeping in the time of floods.


A case of an identified feather of a male Teal.


A case of an identified feather of the Shelduck.


Small groups of here poorly visible Stock Dove contribute to a springy vibe.





LP, Matija